מדולובלסטומה – Medulloblastoma

מדולובלסטומה הוא גידול סרטני שמופיע בעיקר אצל ילדים ומבוגרים צעירים, מקורו של הגידול במוח הקטן (צרבלום) והוא מאופיין בקיומם של תאים סרטניים המתחלקים בקצב מהיר מאוד.

גידול בראש אצל ילדים – איך זה קורה?

כאמור, מדולובלסטומה הוא גידול סרטני, והוא מתפתח בעקבות מוטציה שהיא שינוי בדנ"א בתא בודד במוח הקטן. שינוי זה הוא שמוביל לתהליך חלוקה מהיר וחסר בקרה של התאים במוח הקטן, שיכולים להתפשט גם לאזורים אחרים, לרבות לחלקי מוח נוספים ולחוט השדרה. ישנם גם מצבים בהם הגידול ימשיך להתפשט ויגיע אל העצמות או מח העצם, אם כי מדובר בתרחיש נדיר מאוד.
עד היום לא ידוע על גורמים סביבתיים שתורמים להיווצרות המדולובלסטומה. כאשר לא נמצא קשר בין שימוש בטלפונים סלולריים או הרגלי תזונה מסוימים לבין מדולובלסטומה או סרטן בכלל. באופן נדיר – תיתכן סיבה גנטית להתפתחות הסרטן וניתן לשאול את הרופא המטפל לגבי נושא זה.

סרטן המוח – תסמינים נפוצים

ישנם מספר תסמינים בולטים שעשויים לעורר חשד לקיומה של מדולובסטומה, והם קשורים בעיקר ללחץ המופעל על המוח. התסמינים המרכזיים הם:

  • הקאות
  • הליכה בלתי יציבה
  • קואורדינציה לקויה
  • עייפות וישנוניות
  • חולשה בצד אחד של הגוף
  • גדילה מואצת של היקף הראש (אצל תינוקות)
מדולובלסטומה - Medulloblastoma, עמותת רחשי לב למען ילדים חולי סרטן ובני משפחותיהם

שיטות עיקריות לאבחון מדולובלסטומה

עם הופעת התסמינים והחשד להופעתו של גידול במוח, יופנה הילד לאבחון ויבוצעו בדיקת קרקעית העין (פונדוס) והדמיות CT ו-MRI ראש. בחשד למדולובלסטומה חשוב גם לבצע MRI חוט שדרה לכל אורכו לפני הניתוח על מנת לשלול פיזור לחוט. לאחר שאובחן גידול במוח הקטן יבוצע לרוב ניתוח להוצאת הגידול במסגרתו תשלח דגימה מהגידול לבדיקה פתולוגית, ותוצאותיה צפויות להתקבל תוך כשבועיים.
בנוסף , לאחר כשבועיים מהניתוח יבוצע ניקור מותני לבדיקת נוזל השדרה. בדיקה זו מתבצעת תחת הרדמה, כאשר הילד שוכב על הצד, לצורך איסוף מספר טיפות מנוזל השדרה לבדוק האם התאים הסרטניים התפשטו לנוזל חוט השדרה.

מדולובלסטומה – דרכי הטיפול

הטיפול במדולבלסטומה הינו טיפול משולב הכולל ניתוח, קרינה (מעל גיל 3 שנים) וטיפול כימותרפי.

סרטן המוח בילדים מדולובלסטומה - ניתוח

מטרת ההליך הכירורגי היא לכרות את הגידול, כאשר השאיפה היא לכרות אותו במלואו או עם שארית הקטנה מ1.5 ס"מ קוטר, אך במצבים מסוימים ניתן לבצע כריתה חלקית בלבד. באופן כללי, ניתוח מהסוג הזה יתבצע תחת הרדמה מלאה, ולאחר חיטוי אזור הגידול תבוצע הסרה של הגידול באמצעות מכשור מיוחד ומיקרוסקופ ייעודי.

סרטן המוח בילדים מדולובלסטומה - קרינה/ רדיותרפיה

הקרינה צריכה להתחיל כחודש לאחר הניתוח והיא מכוונת לכל מערכת העצבים המרכזית, כלומר לכל הראש ולחוט השדרה לכל אורכו, בנוסף תינתן תוספת קרינה לאזור בו היה הגידול במוח הקטן. הקרנות נועדות לסייע בהרג התאים הסרטניים שנותרו לאחר הניתוח, מאחר וגם אם בMRI ניראה שהגידול הוצא בשלמותו, קיימים בוודאות תאים שנותרו במוח או בנוזל חוט השדרה ולא ניתן לראותם בMRI.
על מנת להפחית נזק לתאים בריאים, יש לתכנן באופן מדויק את שדה הקרינה, לפיכך כשבוע טרם התחלת הקרינה תבוצע סימולציה לקרינה ולאחריה צוות הפיזיקאים והמקרינים יתכנן עבור הילד קרינה מדויקת ככל האפשר. הקרינה עצמה נמשך כ6 שבועות, 5 ימים בשבוע ללא סופי השבוע. במהלך הקרינה אין צורך באישפוז אלא מגיעים לביצוע הקרינה ולאחריה הולכים לגן או לבית הספר. יש לזכור שקיים סיכוי להופעתן של תופעות לוואי שונות בזמן הקרינה לרבות עייפות, בחילות, נשירת שיער, אדמומיות בקרקפת, וכן יתכנו תופעות לוואי ארוכות טווח שיוסברו על ידי המקרין.
לציין, שהקרינה הקיימת בישראל היא קרינת פוטונים. לעיתים המקרין ימליץ לילד ומשפחתו על קרינת פוטונים הניתנת במרכזים בארופה ובארה"ב.
בילדים מתחת לגיל 3 שנים – הקרנות אינן אפשריות בשל נזק קוגניטיבי משמעותי למוחו של הילד הצעיר.

סרטן המוח בילדים מדולובלסטומה - כימותרפיה

משלבי תרופות כימיות שונות הוא כלי משמעותי בטיפול נגד סרטן המוח, ובפרט במדולובסטומה. זהו טיפול תרופתי שמטרתו להרוג את תאים סרטניים שנותרו לאחר הניתוח והקרינה. עם זאת, מאחר וכמותרפיה עשויה לפגוע במיגוון תאים שמתחלקים מהר, יתכנו תופעות לוואי שונות, חלקן משמעותיות, כמו נשירת שיער, פגיעה בתיאבון, עייפות, שטפי דם וזיהומים. לפיכך יש לפנות מיידית לאונקולוג המטפל או למיון במקרה של חום או התפתחות תופעת לוואי משמעותית אחרת.
האונקולוג המטפל יציג בפני המשפחה את תוכנית הכמותרפיה (ה"פרוטוקול") הניתן במחזורים עם הפסקה של מספר שבועות ביניהם.

סרטן המוח בילדים מדולובלסטומה - השתלת מח עצם עצמית

השתלת מח עצם מתבצעת רק בחלק מהמקרים, בהם נדרש טיפול כמותרפי במינונים גבוהים מאוד, שאמנם מסייעים בחיסול התאים הסרטניים אבל פוגעים גם בתאי מח העצם הבריאים. השתלת מח עצם נועדה לתמוך בטיפול ולסייע לילד בהתמודדות עמו.
מח העצם הוא למעשה המקום שבו מיוצרים התאים המועברים למחזור הדם, והוא נמצא במרכז העצמות. במקרים בהם יש צורך בהשתלת מח עצם עצמית, מח העצם ייאסף ויוקפא לפני התחלת הטיפול הכמותרפי ובמידה וניתן אף לפני התחלת הטיפול הקרינתי, ויוחזר לילד לאחר קבלת הכמותרפיה, לצורך התאוששות מהירה יותר של ספירות הדם.

מדולבלסטומה – הישנות המחלה

משלב הטיפול שהוזכר הינו יעיל במלחמה נגד המחלה, ושיעור ההצלחה הוא גבוה. עם זאת, ישנם מקרים שבהם עשויה המחלה לחזור, ולכן נדרש המשך מעקב גם לאחר ההחלמה.

סרטן המוח וההתמודדות הנפשית

ההתמודדות עם מדולבלסטומה ועם גידולי מוח בכלל, היא התמודדות המלווה באתגרים משמעותיים – לא רק ברמה הטיפולית והפיזית, אלא גם ברמה הרגשית. הקשיים המלווים את הילד ואת משפחתו בחיי היומיום, האתגרים הכלכליים והצורך בתמיכה נפשית לכל המעורבים בתהליך, אלה הם נושאים המחייבים תשומת לב רבה כבר מהצעד הראשון.
עמותת רחשי לב מכירה בקשיים ובאתגרים הללו, והיא מעניקה לילד ולמשפחתו מסגרת תומכת בכל פרמטר אפשרי, מסיוע כלכלי במימון התרופות הדרושות ועד לתכנון פעילויות במחלקות השונות. התרומה שלך תעזור לנו להמשיך ולהעניק לילדים ולמשפחותיהם את כל הכלים והפתרונות שיקלו עליהם ככל האפשר לאורך הדרך. לתרומה, להתנדבות ולסיוע בכל דרך אחרת – ניתן לפנות לעמותת רחשי לב.

ארגון רחשי לב תומך בילדים חולי סרטן ובני משפחותיהם

ארגון רחשי לב, התומך בילדים חולי סרטן ומשפחותיהם מאז 1989, פועל במרכז הרפואי שיבא, תל השומר ובבית החולים איכילוב בתל אביב, מרכזים של מצוינות המשרתים אוכלוסיות מקומיות ובינלאומיות. בשנות הפעילות הארוכות, יצר ארגון רחשי לב קשרים עם רופאים מומחים מהשורה הראשונה בתחום סרטן בילדים, בארץ ובעולם, המכירים ומוקירים את פעילות הארגון, מלווים את העשייה והפעילות, מייעצים לחולים המלווים על ידי הארגון ושמחים תמיד לסייע לילדי רחשי לב.

באתר תמצאו גם מידע אודות גידולים בכבד בילדים, סרטן לימפומה בילדים, סרטן העצמות בילדים, סרטן המוח בילדים, סרטן רקמות רכות בילדים ועוד. לפרטים ולמידע ניתן ליצור קשר עם עמותת רחשי לב – עמותה הפועלת למענם של ילדים, בני נוער ובני משפחותיהם המתמודדים עם מחלת הסרטן בטלפון מספר: 1-800-28-11-28 או השאירו פרטים בטבלה מטה ונציג מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.

X
דילוג לתוכן