זכויות חולי סרטן בביטוח לאומי

לא לחינם הכירה המדינה בצורך של המשפחות לקבל קצבה בתקופת המחלה בתקופה זו ההוצאות הינן רבות והגמלה המשולמת מינימלית ממש.
במבוא לגמלת ילד נכה בביטוח לאומי כתוב:
"הביטוח הלאומי מכיר בעומס הטיפולי הכבד הכרוך בגידולו של ילד נכה עם ליקוי קשה, ומשתתף בהוצאות הכספיות של המשפחה כדי להקל על גידולו של הילד, ולאפשר למשפחה לנהל ככל שניתן אורח חיים תקין כשהילד נמצא בחיק המשפחה והקהילה".
ואכן, ילד חולה סרטן בהחלט יוצר עומס טיפולי. לא נעים לשאת בארנק אישור נכות על ילד שעד לא מכבר היה ילד רגיל לכל דבר. אבל בואו נסתכל על מטרתה של הקצבה וננסה אכן להפיק ממנה את מה שהיא יכולה לתת סיוע בהוצאות הכספיות שהמחלה של הילד מביאה איתה.

קצבת ילד נכה מהמוסד לביטוח לאומי - כמה זה בחשבון הבנק?

ילד חולה סרטן העובר טיפולים מוגדר אוטומטית כנכה וזכאי לגימלה בשיעור 235% שתרגומם המספרי הוא 7,873 ש"ח (נכון לשנת 2023) הנכנסים לחשבון הבנק בכל ה-28 לחודש.
את 235% הנכות מקבל ילד חולה סרטן בתקופת הטיפולים וחודש נוסף לאחר סיום הטיפולים. לאחר מכן הילד זכאי לעוד חמישה חודשים של קצבת נכות בשיעור 100% נכות (3,295 ש"ח נכון לשנת 2023).
כאשר הילד מטופל בטיפול ביולוגי הוא מוגדר כנכה בשיעור 100% ולא 235%.
כאשר הילד מקבל טיפול ביולוגי בזמן מחלה לא פעילה היא מוגדר כנכה 50%.
על אף האמור לעיל, חשוב לדעת כי לפעמים למרות שחלפו חמישה חודשים מסיום הטיפולים הילד עדיין זכאי לקצבה וזאת בהתאם למצבו הרפואי ולתופעות או סיבוכים שנותרו לו מהמחלה.
כמו כן גם בזמן הטיפול הביולוגי יש מקרים בהם הילד יוכל לקבל 235% אחוזי נכות וזאת בהתאם למצבו האינדיבידואלי.

לכן אנו ממליצים להורים לפנות לקבל ייעוץ בטרם פונים לביטוח לאומי בבקשה להאריך את הקצבה.
אנו ברחשי לב זמינים עבורכם לייעוץ והכוונה גם בנושא זה.

תהליך הגשת הבקשה לקצבת ילד נכה מהמוסד לביטוח לאומי

במידה והילד מטופל כימותרפית או בהקרנות, הבקשה הראשונית היא פשוטה קלה ונגישה באתר של המוסד לביטוח לאומי. ניתן גם להגיש ידנית בסניף, או לשלוח בפקס או בדואר, אך פניה במערכת הפניות של המוסד לביטוח לאומי באינטרנט מומלצת יותר משום שהיא נענית במהירות.
בקישור להלן תוכלו להגיש את התביעה – https://ps.btl.gov.il/#/login
בכניסה הראשונית תצטרכו לספק מספר פרטים מזהים ואז יסופק לכם קוד משתמש איתו תוכלו להיכנס לממשק להגיש את הבקשה, לעקוב אחר התביעה ואישורה ולנהל את התכתובות עם המוסד לביטוח לאומי.
במהלך הגשת הבקשה תצטרכו לצרף טופס ויתור סודיות אותו תורידו מהאתר, מסמכים רפואיים של הילד ופרטים שלכם.
לרוב, במחלת הסרטן במידה והגשתם את כל המסמכים התביעה תאושר ללא שתזומנו לוועדה רפואית.

קצבת ניידות לילד נכה מהמוסד לביטוח לאומי

חשוב לדעת כי במידה ומחלתו של הילד פגעה ברגליו של הילד וביכולתו להתנייד יתכן והילד זכאי גם לקצבת ניידות. בשונה מאחוזי הנכות עליה מחליטים הרופאים בביטוח לאומי, על הזכאות לניידות מחליטה ועדה במשרד הבריאות. כאשר מתקבלת החלטה במשרד הבריאות שהילד זכאי לגמלת ניידות יש לדווח על כך לביטוח לאומי משחויב להחלטות ועדת משרד הבריאות.
הטפסים להגשת בקשה ועדה רפואית במשרד הבריאות לגמלת ניידות נמצאים כאן!

במידה והניידות היא חלקית והילד אינו מרותק כליל לכיסא גלגלים מומלץ להתייעץ באופן פרטני בטרם תגישו את התביעה ולפני שאתם ניגשים לוועדה.
גם במידה של קושי חלקי בנידות ניתן לקבל אחוזים חלקיים וכן לפעמים יש זכאות לרכב נכה.

רחשי לב עמותה למען ילדים חולי סרטן מסבירה מה הם זכויות חולי סרטן בביטוח לאומי

לכל שאלה, אנחנו בעמותת רחשי לב, כאן בשבילכם!
השאירו הודעה במוקד הטלפוני של רחשי לב ואנו נשוב אליכם ונשמח לסייע לכם, להכין אתכם לוועדה רפואית במידה ותוזמנו אליה, לסייע לכם להגיש תביעה גם להמשך קצבה גם בשלבי ההחלמה שעוד יבואו. וכן תקבלו את כל המידע המקצועי שתזדקקו לו, ללא תשלום.

X
דילוג לתוכן