סרטן רקמות רכות בילדים

גידולים ממאירים עשויים להתפתח במקומות שונים בגוף, ובמקרים מסוימים הם עלולים להתפתח מרקמות רכות כמו שרירים וכלי דם. גידולים אלה ניתן לזהות בגפיים, באזור הראש, בחזה ואף באברים הפנימיים, והם נקראים סרקומות. השכיחות הגבוהה ביותר שלהם מופיעה אצל צעירים, כאשר סרקומות יופיעו ב-10% מהמקרים (מגיל ההתבגרות ועד 35), בעוד בגילאים מאוחרים יותר שיעור החולים יורד באופן ניכר. סרטן רקמות רכות בילדים, באופן ספציפי, נחשב לנדיר יותר ועל פי ההערכות הוא מופיע באחוז אחד מהמקרים.

סרטן רקמות רכות – איך זה קורה?

בדומה לסוגים אחרים של סרטן ילדים וסרטן בכלל, גם הגורמים שעלולים להוביל להיווצרותו של סרטן רקמות רכות איננו ידוע. יש הערכות לפיהן מדובר בגורם גנטי למשל, אבל אין ממצאים המעידים על גורמים ישירים כאלה ואחרים. משום כך, אבחון סרטן רקמות רכות מתבצע לרוב באופן מקרי, והוא עשוי להתברר בבדיקות רנטגן או בעקבות ניתוח פתולוגי שמתבצע על ממצא שנחשב לשפיר והתגלה כממאיר. במקרים רבים ניתן יהיה לזהות סרטן רקמות רכות בעקבות תלונות על תסמינים שונים, ובפרט על גוש המורגש באזור מסוים בגוף, כאבים או צליעה.

אבחון סרטן רקמות בילדים

במקרים רבים סרטן רקמות רכות יתבטא בראשית הדרך בנפיחות, ולא בכאבים. במצב זה הרופא יבצע אבחון יסודי הכולל בדיקות הדמיה (לרבות CT) וביופסיה אבחנתית. לצורך הביופסיה ייעשה שימוש במחט ייעודית לשאיבת דגימה מהגידול, ולאחר הבחינה הפתולוגית ניתן יהיה לקבוע את אופיו של הגידול. למעשה, הפתולוג הוא הגורם הסמכותי שיקבע את סוג הגידול ואת דרגת המחלה, שני נושאים בעלי השפעה רבה על המשך ההליך הטיפולי. בשלב הזה ניתן יהיה לקבוע האם ניתן לבצע ניתוח וכן לבנות תוכנית טיפול המותאמת לילד, לשלב המחלה ולמיקומה המדויק.

סרטן רקמות רכות בילדים - סוגי טיפול אפשריים

ניתוח הוא אחד האמצעים המרכזיים בתוכניות הטיפול השונות בסרטן רקמות רכות, אבל הוא בוודאי איננו היחיד. בהתאם לממצאי הבדיקות ובכפוף להמלצות הצוות הרפואי, ניתן לקבוע תוכנית טיפול הכוללת גם טיפול קרינתי, כימותרפיה והליכים אחרים כמו טיפולים הורמונליים וביולוגיים. ישנם מקרים שבהם ניתן לכרות את הגידול במלואו בניתוח אבל ממצאים אופטימליים תלויים במידה רבה במיקומו של הגידול. כאשר הגידול גדול מדי או כאשר מיקומו עלול להוות סכנה לילד, סביר שהתוכנית תתמקד בסוגי טיפול אחרים, ובפרט בקרינה ובכימותרפיה.

התמודדות עם סרטן רקמות רכות בילדים – גם ברמה הרגשית

קבלת הבשורה על איתור הגידול מלווה במנעד רחב של תגובות, באופן טבעי לחלוטין. הילדים וההורים עשויים להפגין רגשות שונים, בפרט כשהם מבינים את מורכבותו של המסע שלפניהם. הם צריכים לקבל המון מידע וכלים, להבין את דרכי טיפול, להבין את המשמעות של כל צעד ולבחור את הדרך הנכונה להתמודד עם המציאות החדשה. הם מתמודדים עם מתח וחרדה, עם דאגה גדולה וכן עם עלויות הנלוות להליך הטיפולי ולתרופות הנדרשות במסגרת הטיפול באדם החשוב אליהם כל כך.

קושי זה הוא חלק בלתי נפרד מתהליך ההתמודדות עם סוגי סרטן בילדים, ועם סרטן רקמות בילדים בפרט. עמותת "רחשי לב" נמצאת שם בדיוק בשביל המצבים האלה, כדי להעניק תמיכה וסיוע, הסברה וידע , וכן עזרה במימון הליכים רפואיים, טיפולים ותרופות יקרות . פעילותה של עמותת רחשי לב אפשרית בזכות התורמים והמתנדבים הרבים, והם אלה שנמצאים עם הילדים במחלקות ובאירועים מיוחדים שמתוכננים במיוחד עבורם. התרומה שלכם חשובה, והיא יכולה לשנות את חייהם של הילדים המתמודדים עם מציאות בלתי נתפסת. אתם מוזמנים לסייע לפעילות העמותה בכל דרך שתמצאו לנכון.

באתר תמצאו גם מידע אודות סוגי סרטן בילדים, גידולים נדירים בילדים, גידולים בכבד בילדים, לוקמיה בילדים – Leukemia, סרטן לימפומה בילדים , סרטן רקמות רכות בילדים, סרטן העצמות בילדים ועוד. לפרטים ולמידע ניתן ליצור קשר עם עמותת רחשי לב – עמותה הפועלת למענם של ילדים, בני נוער ובני משפחותיהם המתמודדים עם מחלת הסרטן בטלפון מספר: 1-800-28-11-28 או השאירו פרטים בטבלה מטה ונציג מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.
X
דילוג לתוכן